11 – 15 Haziran Elmas Sektör Haberleri

Uzun dönemdir beklenen fiyat yükselişi gerçekleşti. JCK Amerika mücevher fuarında birçok tedarikçi elindeki büyük taşları satışa sunmayı tercih etmemişti. Uzun süredir temin edilmesi zor olan 5,00 ct. üstü yüksek kalitedeki yuvarlak pırlantalar 15 Haziran itibariyle daha yüksek fiyatla satılacak.

0,70 – 0,90 ct. arası pırlanta boylarında yaşanan tedarik sıkıntısı, talebin yükselmesine sebep oldu. 1,00 – 1,50 ct, H üstü ve SI üstü taşlara olan talep artıyor. 2,00 ct. daha yavaş.

Amerika Nisan ayı ithalat +8% artış ile 1,2 milyar dolar, ihracat +32% artış ile 813 milyon dolar. Mayıs pırlanta ihracatı +7% ile 966 milyon dolar, ham ithalat +3% 937 milyon dolar.

De Beers Diamdel Güney Afrika, Namibia ve Shangai’daki faaliyetlerine son vererek Hindistan pazarına odaklanacak. Diamdel, De Beers’in sightholderları haricindeki firmalara satış yaptığı ham elmas tedarikçisi bir firmadır.

Fantezi kesimli pırlanta: Talep yavaş, bazı boylar hariç. Büyük boylara talep daha fazla.Güzel kesimli büyük boy elmaslara talep inanılmaz yüksek ancak arz sıkıntısı yaşanıyor.

Düşük kaliteli, küçük boylara talep az. Amerika perakende kuyumdaki yavaşlık en büyük sebep. Orta kalite ve boylara talep vasatla iyi arası değişiyor. Uzak doğu pazarı Amerika’dan çok daha hızlı, elmas pazarını canlı tutan uzak doğu.

Prenses kesim: Fiyatlar düşüyor. Kare kesimliler yerine Cushion ( yastık kesim ) ve Asscher kesim tercih ediliyor. Genel olarak talep köşeli kesimlerden, yuvarlak çerçeveli kesimlere ( markiz, damla vs.) kayıyor. Prenses iskontoları damladan daha fazla.

Zümrüt kesim, Asscher ve Radyant: Büyük boylarda talep iyi. Damlaya göre fiyatlar daha ucuz. Büyük çaplılar daha pahalıya satılıyor.
Markiz: Küçük ve orta boylulara olan talep artıyor. İyi kesimli karatlıklarda arz s sıkıntısı var. 

Oval: Fiyat durgun damlaya yaklaşıyor.

Kalp:Talep düşük. Büyük boy, iyi şekilli iyi kalite olanlar Hong Kong’da hızlı satıyor. 
Kalbin şekli ( dış çerçeve ) ve parlaklığı en önemli kriter.