ALEM


 
SERTİFİKASIZ PIRLANTA KALMAYACAK
Pırlantanın kimine göre gücün,aşkın ve asaletin simgesi olan degerli bir taş, kimine göre ise ulaşılamaz,efasanevi,sadece filmlerde görülen bir hazinedir’’
Herkadının arzuyla sahip olmak istedigi pırlanta ile ilgili bilmemiz gereken en pratik bilgiler nelerdir?
Pırlantanın ham hali olan elmas bilinen en sert mineraldir  Elaması ancak elmas çizebilir.Elmas iklim degişikliklerinden zarar görmez ,asitlerden etkilenmez, kararmaz ve bozulmaz  Ayrıca bilinen en ışıltılı minerallerden biri elmastır. Yüksek ışıgı kırma oranı ile içine giren ışıgı yavaşlatır, kırar ve etrafa saçar, bu da onun en etkileyici yani olan parlaklıgını gözler önüne serer. Nesilller boyunca elden ele geçen pırlanta hiçbir zarar görmeden zamana adeta meydan okur.
Bir pırlantanın degerini ne belirler?
Bir pırlantanın degerini en başta büyüklügü belirler.Krat olarak ifade edilen agırlık ölçüsü, gramın beşte birine denk gelir.Bir  pırlanta ne kadar büyükse daha nadir bulundugundan daha degerlidir.Diger bir onemli nokta ise renktir. Pırlanta ne kadar beyaz ise o kadar degerlidir. Pırlantanın içindeki sarılık miktarı artıkça degeri düşer. Renk standartları D’ den başlar Z’ye kadar gider.Ayrıca pırlantanın içinde doganın parmak izleri olarak ifade edilen kapanımlar bulunur. Bu ne kadar az ise pırlanta o kadar şeffaf, dolayısıyla o kadar degerlidir. Bu özelliklerden sonra pırlantanın hayat bulmasını saglayan kesim gelir. Pırlanta ne kadar iyi ışık saçar. Bu da onun parlaklıgını artırır.
Ne için sertifikalı pırlanta almalıyım?
Zamanımızın bilinçli pırlanta tüketicisi, yüksek paralar verecek aldıgı pırlanta için sertifika talep etmektedir. Sertifikanın uluslararası geçerli bir kuruluş tarafından hazırlanmış olması , bu kuruluşun objektif bir şekilde gerekli ekipmanlarla, bilimsel bilgiye kullanarak pırlantanın renk, berraklık, kesim ve karat degerini saptaması esastır. Böylece tüketici satın aldıgı pırlantanın hem gerçek mi yoksa sahte mi oldugunu bilir, hem kalitesinden emin olur, hem de ileride geri dönüşüm oldugunda büyük hayal kırıklıgı yaşama.
 
IDL nedir?
IDL International Diamond Laboratory, merkezi Amerika da bulunan uluslararası bir laboratuardır.Türkiye de degerli taşlara ve mücevhere uluslarası geçerlilikte sertifika vermekte, darphane ile ortak çalışarak ithal edilen degerli taşları kontrol etmekte, kuyumculuk sektörüne yönelik egitimler vermektedir.IDL Türkiye, üniversitelerde ögretim görevlisi olarak çalışan gemolog ekibi ile degerli taş sektörüne şeffaflık getirmeye hedeflemektedir.
IDL ekibi olarak tüm pırlanta tükecilerini ellerindeki mücevherlerin ya da degerli taşın kontrolü için laboratuarımıza davet ediyoruz
Mücevhercinizden mutlaka IDL sertifikası isteyiniz.