ALEM


 
SERTİFİKASIZ PIRLANTA KALMAYACAK

Pırlantanın kimine göre gücün, aşkın ve asaletin simgesi olan değerli bir taş, kimine göre ise ulaşılamaz, efasanevi, sadece filmlerde görülen bir hazinedir.

Herkadının Arzuyla Sahip Olmak İstediği Pırlanta İle İlgili Bilmemiz Gereken En Pratik Bilgiler Nelerdir?

Pırlantanın ham hali olan elmas bilinen en sert mineraldir. Elması ancak elmas çizebilir. Elmas iklim değişikliklerinden zarar görmez, asitlerden etkilenmez, kararmaz ve bozulmaz. Ayrıca bilinen en ışıltılı minerallerden biri elmastır. Yüksek ışığı kırma oranı ile içine giren ışığı yavaşlatır, kırar ve etrafa saçar, bu da onun en etkileyici yani olan parlaklığını gözler önüne serer. Nesilller boyunca elden ele geçen pırlanta hiçbir zarar görmeden zamana adeta meydan okur.

Bir Pırlantanın Değerini Ne Belirler?

Bir pırlantanın değerini en başta büyüklüğü belirler. Krat olarak ifade edilen ağırlık ölçüsü, gramın beşte birine denk gelir. Bir pırlanta ne kadar büyükse daha nadir bulunduğundan daha degerlidir. Diğer bir önemli nokta ise renktir. Pırlanta ne kadar beyaz ise o kadar değerlidir. Pırlantanın içindeki sarılık miktarı artıkça değeri düşer. Renk standartları D’ den başlar Z’ ye kadar gider. Ayrıca pırlantanın içinde doğanın parmak izleri olarak ifade edilen kapanımlar bulunur. Bu ne kadar az ise pırlanta o kadar şeffaf, dolayısıyla o kadar değerlidir. Bu özelliklerden sonra pırlantanın hayat bulmasını sağlayan kesim gelir. Pırlanta ne kadar iyi ışık saçar. Bu da onun parlaklığını artırır.

Ne İçin Sertifikalı Pırlanta Almalıyım?

Zamanımızın bilinçli pırlanta tüketicisi, yüksek paralar vererek aldığı pırlanta için sertifika talep etmektedir. Sertifikanın uluslararası geçerli bir kuruluş tarafından hazırlanmış olması, bu kuruluşun objektif bir şekilde gerekli ekipmanlarla, bilimsel bilgiyi kullanarak pırlantanın renk, berraklık, kesim ve karat değerini saptaması esastır. Böylece tüketici satın aldığı pırlantanın hem gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu bilir, hem kalitesinden emin olur, hem de ileride geri dönüşüm olduğunda büyük hayal kırıklığı yaşamaz.
 
IDL Nedir?

IDL International Diamond Laboratory, merkezi Amerika' da bulunan uluslararası bir laboratuardır. Türkiye' de değerli taşlara ve mücevhere uluslarası geçerlilikte sertifika vermekte, darphane ile ortak çalışarak ithal edilen değerli taşları kontrol etmekte, kuyumculuk sektörüne yönelik eğitimler vermektedir. IDL Türkiye'de üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışan gemolog ekibi ile değerli taş sektörüne şeffaflık getirmeyi hedeflemektedir.
IDL ekibi olarak tüm pırlanta tükecilerini ellerindeki mücevherleri ya da değerli taşın kontrolü için laboratuarımıza davet ediyoruz.

Mücevhercinizden mutlaka IDL sertifikası isteyiniz.