ALTIN DÜNYASI


IDL, Emin Adımlarla İlerlemeye Devam Ediyor
 
"Pırlanta Güvende" Sloganıyla yola çıkan IDL, Darphane’den aldığı yetki belgesi ile ithal edilen taşları inceleme yetkisine sahip tek laboratuar haline geldi. Gemolog Martin Metin, IDL’i ve faaliyetlerin anlattı.
 
Merkezi Amerika’da bulunan, 2007 yılının Ağustos ayında Türkiye’de faaliyete geçen uluslar arası pırlanta laboratuarı, International Diamond Laboratory (IDL), hızla büyümeye devam ediyor. ‘Pırlanta IDL ile güvende’ sloganıyla hareket eden IDL’in kâr amacı gütmeyen, taş alımı ve satımı gerçekleştirmeyen bir laboratuar olduğunu söyleyen Martin Metin, öncelikli hedeflerinin bütün taşlara objektif sertifika vermek olduğunu söyledi. Darphane’den aldıkları yetki belgesi ile ithal edilen taşlara ekspertiz etme yetkisine sahip olduklarını söyleyen gemolog Martin Metin, ithal edilen taşlarında IDL garantisi adı altında dağıtımlarının yapılacağını söyledi. Objektif sertifikanın Türkiye içindeki kullanımını yaygınlaştırmayı amaçladıklarını anlatan Metin, “Günümüzde ne yazıkki dükkanlar kendi sertifikalarını kendileri veriyorlar. Biz bunun önüne geçmek istiyoruz. Öncelikli hedefimiz, Türkiye’de uluslararası geçerliliğini sağlayan sertifikanın yayıldığını sağlamak. Bizim için bir diğer önemli konu da darphaneden yetki belgesi almış olmamız. Bu yetki belgesi dahilinde artık ithal edilen taşları ekspertiz etme yetkisine sahip oluyoruz. Yani ithal edilen taşlar, IDL garantisi altından geçip dağıtım yapabilecek. Yetki belgesine sahip olan tek laboratuarız.” Dedi. İnsanların bu sistemin mantığını anladıkça talebin arttığını belirten Metin, “Firmalar, sertifikalı taşlar satmaya başlayınca bize daha iyi bakmaya başladılar. Şu anki gidişattan memnunuz. Önümüzdeki zamanlarda daha da büyüyeceğimizden eminim” şeklinde konuştu. 
 
Objektif Hakem Olmak Güzel
 
Sektör çalışanlarına yönelik verdikleri eğitim hakkında bilgi veren Metin, “Verdiğimiz eğitimler neticesinde şu anda IDL diplomalı yaklaşık 50 kişi var. Eğitimler hem bizim prestijimizi arttırıyor, hem de, kuyumcuların daha bilinçli alışveriş yapmalarını sağlıyor. Başarılı bir gemolog ekibi ile eğitimlerimiz devam ediyor. Eğitimlerimiz, Pazartesi gününden Cuma gününe kadar sabah 10.00, akşam 16.00 arası devam ediyor. Verilen eğitimlerin ücretleride 400 dolar” şeklinde konuştu. Martin Metin, eğitimlerin içeriğini şöyle açıkladı; "Ham elmas bilgisi, pırlanta inceleme yöntemleri, 4C’ yi lup yardımı ile saptama, pırlanta satış ve fiyat bilgisi.” Türkiye’ nin pek çok ilinden taleplerin gelmeye başladığını belirten Martin Metin, “En son İzmir’ den taş gönderildi, onun öncesinde Samsun ve Konya’ dan müsterilerimiz oldu. Anadolu’ dan da yavaş yavaş gelmeye başladılar. Bu konuda objektif hakem olmak güzel bir şey.” dedi.
 
Laboratuar Ve Gemolog İhityacı Artacak
 
Elmas Borsası ile laboratuar ve gemolog ihtıyacınca artış yaşanacığını öne süren Metin, “İstanbul’ un elmas merkezi olabilmesi için, sertifikalı taş ticaretinin artmsı gerekiyor. Üstlendiğimiz misyon, kâr amacı gütmeden, sertifikalı taşı arttırmak. Sertifikalı taş satımı Türkiye’ de henüz oturmuş değil. Biz bu düşünceyi yerleştirmeye çalışıyoruz. Biz ürün satmıyoruz güven satıyoruz. Onun için bizim işimiz çok zor” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’ de kaliteli taşlar olduğu kadar kalitesiz taşlarında olduğunu dile getiren Metin, bu durumun tüketiciye ve hedef kitleye göre değiştiğini, ancak yüksek kalitede büyük taş pazarının henüz gelişmiş olmadığına değindi. Taş kalitelerinin genellikle J renginden aşağıda bulunduğunu aktaran Metin, "Türkiye’ de genellikle yuvarlak kesim taş kullanılıyor. Sonrada oval kesim tercih ediliyor. Ardından markiz kesim, damla kesim ve prenses kesim en çok kullanılan kesimlerdir.” diye konuştu. Özel günlerde pırlanta satışlarında yaşanan artışlarla birlikte, taş tedarikinin de arttığını belirten Martin Metin, “Geçtiğimiz yılbaşında ve sevgililer gününde piyasa oldukça hareketlendi. Yazında güney kesimde hareketlenme yaşanıyor. Sevgililer günü, anneler günü, ve yılbaşı gibi özel günlerde piyasa hareketlenme yaşıyor.” Diyerek açıklamalarını tamamladı.
 
Renkli Taşlara Da Sertifika Verilecek
 
IDL’ in hizmet bedellerinden bahseden Martin Metin, 1 karat altı, 20 cm ile 50 cm aralarındaki taşlara 30 dolar, eğer vakum (paket) yaptırmak istenirse ekstradan 10 ücret aldıklarını belirtti. 1 karat üstü taşlar için ise karat başına 50 dolar ücret aldıklarını dile getiren Metin, taşa yazı yazdırmak için 15 dolar, sözlü rapor isteyenler için de 10 dolar fiyat uyguladığını belirtti. Henüz proje halinde olsa da ileri de renkli taşlar için de sertifika vereceklerinin haberini veren gemolog Martin Metin, renkli taşlardan 20 dolar, mücevher raporu için ise 50 dolar alınacağını söyledi. Uluslar arası laboratuarlara oranla ücretlerinin makul seviyelerde olduğuna dikkat çeken Metin, hedeflerinden birinin insanlara sertifikalı taşı alıştırmak olduğunu söyledi.