ALTIN DÜNYASI


 
IDL, Darphaneden Özel Ayar Evi Yetki Belgesi Aldı
 
Uluslar arası pırlanta laboratuarı IDL, darphaneden özel ayar evi yetki belgesi alarak artık ithal edilen taşları ekspertiz edecek.
 
İşletme mezunu olan fakat çocukluğundan beri kuyumculuk sektöründe yetiştiğini anlatan Gemolog Martin Metin, başlangıçta kuyumculuk sektörünün çok da fazla ilgisini çekmediğini belirterek mesleğe nasıl başladığını şöyle anlattı: “Kuyumculuk sektörü çok fazla ilgimi çekmiyordu ancak profesyonel bir insan kuyumculuk sektöründe ne yapar diye düşünürdüm. Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi’ nin kuyumculara yönelik bir eğitim projesi sayesinde pırlanta eğitimi verebileceğime karar verdim ve Belçika’ ya gitme kararı aldım. Belçika Anvers’ de gemoloji eğitimi alınca bu işi herkesten farklı yapmaya, profesyonel olarak çalışmaya karar verdim. Uluslar arası pırlanta laboratuarı Internnational Diamond Laboratory (IDL), ile Amerika’ da tanıştığını belirten Metin, “Bu sektörde çok önemli yere olan çok değerli iki ortağım daha var. Onlarla birlikte Amerika’ da IDL ile görüşmeye gittik Aklımıza, "Neden IDL’ i Türkiye’ ye getirmeyelim?," Neden "Türkiye’ de bir uluslar arası Laboratuar olmasın?" Neden "Türkiye’ deki pırlanta pazarını kalitesi artmasın?" soruları geldi. Uzun süren Görüşmelerin ardından ortaklık kurmaya karar verdik. Tabi ki bu çok kolay olmadı. Herhangi bir iş adamı gidip bir laboratuarın franchise’ ını alamaz, bizim geçmişimizi, yaptığımız işleri başarılarımızı, ödüllerimizi detaylı bir şekilde incelediler. Sonuçta bir güven işi ve bize güvendiler.” dedi. IDL’ in şu günlerde ISO kalite belgesi için çalıştığı bilgisini veren Metin, Artık sertifikalarında ISO kalite belgesini de kullanabileceklerini söyledi. Toptancılara yönelik verdikleri eğitimlerin de devam ettiğine değinen Gemolog Metin, “En son Diva Pırlanta’ nın Anadolu bayilerine eğitim verdik. Ariş Pırlanta ile de devam eden çalışmalarımız var. Eğitim konusunda daha çok toptancıların Anadolu bayilerine yönelik eğitimler vermeyi tercih ediyoruz.” Şeklinde konuştu.
 
Darphaneden Özel Ayar Evi Yetki Belgesi Alındı
 
25 Ocak tarihi ile darphanenin özel ayar evi yetki belgesini aldıklarını bildiren Martin Metin, “Bu yetki belgesi ile biz uluslar arası değerli taş laboratuarı olarak darphane tarafından yetkili kuruluş olduk ve ithal edilen taşlar, bizim tarafımızdan ekspertiz edilecek. Bu yetki bizim için çok önemli.” diye konuştu. 2008 Yılı içerisinde gerçekleştirecekleri projelerden bahseden Metin, sertifika konusunda da çalışmaların son hızla devam ettiğine dikkat çekerken, yakın zamanda mücevher sertifika vermeye başlayacaklarının duyurusunu yaptı. “Artık sadece taşlara değil uluslar arası geçerliliği olan mücevher sertifikası da yapmaya başlayacağız.” Diyen Metin, mücevherlerden sonra renkli taşlara da sertifika vermeye başlayacaklarını, ancak bu konuda toptancılarında kendilerine destek olması, yeterli talebin oluşması gerektiğini vurguladı.
  
Hedef, Bir Değil Çok Kerelik IDL Müşterisi Yaratmak 
 
Fuarın satış yapan firmalar için çok avantajlı olduğuna dikkat çeken gemolog Martin Metin, “Biz satış yapmadığımız için fuarlar bizim için tanıtım anlamına geliyor. Yurtdışında yeterince tanınıyoruz ancak Türkiye’de de tanınmak istiyoruz. Bu nedenle fuarda birçok broşür dağıtacağız. Aynı zamanda sertifikalarımızdan ve vakum örnekleri göstereceğiz. Fuar için çok ciddi reklam çalışmaları yaptık.” şeklinde konuştu. Hedeflerin bir kerelik değil çok kerelik müşterileri IDL’ e bağlamak olduğunu savunan Metin, diğer bir hedeflerinin de Türkiye’ de böle bir laboratuar tüm dünyaya duyurmak olduğunu belirtti. Pırlanta piyasasının büyüdükçe gemologların da laboratuarların da artması gerektiğinin altını çizen Metin, “Aksi takdirde bu sanal bir büyüme olur. Biz kısa vadeli değil uzun vadeli düşündüğümüz için böyle bir laboratuar kurduk.” diyerek açıklamalarını tamamladı.
 
 Vakum Büyük Talep Gördü
 
Vakum hizmetlerinin de büyük talep gördüğünün altını çizen Metin, vakumda çok özel bir teknoloji ile pırlantayı paket içerisine bir daha açılmamak üzere sıkıştırdıklarını, perakendecilerin bu ürünü vitrinlerinde kullandıkları zaman son tüketiciye direk ataş olarak satabildiklerini bildirdi. Vakumun özelliklerinden bahseden Metin, “Vakum, ısı ile birbirine yapıştırılmış iki tane karttan oluşuyor. Bu kartı açtığınız zaman kartın arkasında "seal open" mühür açılmıştır ibaresi çıkıyor. Özel bir makine aracılığıyla her boy her renk pırlantaya bu vakumu yapıyoruz. Bu sistemi müşterilerimize kesinlikle tavsiye ediyoruz. Dünyada çok az olsa da Türkiye’ ye bu teknolojiyi ilk defa biz getirdik.Vakumun Türk pırlanta sektörüne çok büyük katkı ve hareketlilik getireceğine de eminim. Vakum pırlantayı saklama açısından ve müşteri güvenini sağlamak açısından çok önemli bir sistem” dedi.