ALTIN DÜNYASI


PIRLANTA GÜVENDE…
  
Pırlanta dünyasının deneyimli ismi Martin Metin, Türkiye’ de ilk olan pırlanta laboratuarını kurmanın heyecanını yaşıyor. Hedeflerin kâr sektöre hizmet olduğunu söyleyen Metin, "Türkiye’ de bütün taşları sertifikalamak istiyoruz. Sertifikasız taş kalmayacak." dedi.
 
İki ay önce "Diamond are safe by IDL" (Pırlanta IDL ile güvende) sloganıyla pırlantalara sertifika veren Amerikan şirket IDL (International Diamond Laboratory) ile anlaşan gemolog Martin Metin, Türkiye’ nin ilk pırlanta laboratuarını kurdu. Türkiye’ de bu alanda ilk olmanın heyecanını yaşadığını belirten Metin, “İlk hedefimiz kâr değil, sektöre hizmet etmek. Pırlanta konusundaki su ihtimalleri ortadan kaldırmak istiyoruz. Amacımız bir taşın tam değerini uluslar arası değerde kabul görecek şekilde vermek. Umarım hem benim için hem sektör için hayırlı olur.”  dedi. Laboratuar bünyesinde birçok hizmet verdiklerini söyleyen Metin, en önemlisinin sertifika olduğunun altını çizdi. Bu sertifikaların içinde pırlantanın renginin, berraklığının ve kesim kalitesinin tüm standartlarını kullandıklarını belirten Metin, özellikle 1 karat üstü taşların üstündeki taşlara "Taş Defteri" olarak nitelendirilen büyük boy sertifika yaptıklarını kaydetti. Dünyanın neresine gidilirse gidilsin bu sertifikanın geçerliliğinin olacağını aktaran Metin, 1 karat altı taşlara küçük sertifika yaptıklarını söyledi. Küçük sertifika vermenin dünyada pek uygulamada olmadığını bildiren Martin Metin," Türkiye' de bütün taşları sertifikalamak istiyoruz reklamlarda "tek taşsız kadın kalmayacak" deniyor, bizde ne diyoruz "sertifikasız tek taş kalmayacak" dedi. Bunun dışında vakumlanmış pırlanta (Diamond Safe) hizmeti sunduklarını aktaran Metin, bu hizmeti şöyle anlattı: "Vakumla taşı bir paket içine oturtuyoruz. Bu paketin arka kısmında taşın bütün özellikleri yazıyor. Yani bu vakumun içinde taş güvenle saklanıyor. Bu dünyada uygulaması olan bir sistem." Ayrıca mücevherlere ve renkli taşlara da sertifika verdiklerini bildiren Martin Metin, isteyenlere sözlü rapor veriyor ya da taşı getirenlere yorum yaptıklarını anlattı. Hedeflerinin kısa zamanda bütün taşları sertifikalamak olduğunu dile getiren Martin Metin, “Öncelikle biz sertifikanın Türkiye’ ye gelmesini istiyor, bu işin sertifikalı taşlara bağlı olmasını istiyiyoruz.”  şeklinde konuştu.
 
TÜRKİYE’DEKİ GEMOLOG SAYISI YETERSİZ
 
Elmas borsasının kurulmasıyla Türkiye’ de gemolog istihdamında artış yaşanacak” yorumlarını değerlendiren Metin, “Türkiye’ de ne yazık ki yeterli sayıda gemolog yok. Gemoloji eğitimi almak için özellikle yurtdışına çıkmak gerekiyor çünkü bu konudaki eğitimler Türkiye’ de yetersiz. Elmas borsasının kurulması bizim için harika bir şey. Çünkü kurulduğunda laboratuar ihtiyacı olacak. Laboratuarların Gemologlara ihtiyacı olacak. Bizde bu işe destek olduğumuz için borsada yetkili kuruluş oluruz diye düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu. Aralık ayının ilk haftasında bir eğitim vereceğini duyuran pırlanta dünyasının deneyimli ismi Martin Metin, 1 hafta sürecek olan eğitimin, Amerika’ da bulunana GIA enstitüsü ile aynı standartlarda olacağının altını çizdi. Söz konusu eğitimler hakkında bilgi veren Metin, video ve görsellerle birlikte çok özel bir eğitim hazırlığı içerisinde olduklarının haberini verdi.
 
İnternetten Pırlanta Satışı, Türkiye’de Emekleme Aşamasında
 
İnternet üzerinden pırlanta satışlarına da değinen Metin, “Pırlantalı ürünlerin diğer ürünlere göre internet üzerinden pazarlanması daha zor. Çünkü diğer ürünler standarttır. Ama yinede Amerika’da buna çok büyük bir rant var. Burada çok ciddi mücevher satışı gerçekleştiriliyor.” Diye konuştu. Türkiye’ de internet üzerinden satış yapan firmalar olduğunu söyleyen Martin Metin, “Ancak bu uygulama şuan emekleme aşamasında. Firmalar her ne kadar iş yaptıklarını söyleseler de bence çok yeterli değil. Ancak, sertifikalı taş basılırsa eğer, daha çok güven sağlanır ve daha çok satış yapılır.” Diyerek açıklamalarını tamamladı.