ALTIN DÜNYASI


En Son Trend; Pırlantada Vakum
 
Her fırsatta ısrarla belirtiyorum, sertifikanın ne kadar önemli olduğunu. Bir pırlantanın kimlikli olduğunda daha fazla güvenle parladığını. Aynı zamanda mücevherlerine kendi insiyatifiyle sertifika veren firmalara kızıyorum. Şık, kredi kartı büyüklüğünde kartların üzerine yazıyolar:H VS1.
 
1)Kime göre H VS1? Kendi taşına kendi sertifikasını veren bir kuruluşa ne kadar güvenilebilir? Bu kuruluş ne kadar objektif olabilir?
 
2)Bütün taşlar H VS1 mi? Aralarında H VS2 ya da I VS1 yok mu? Tüm ürünlerinizdeki taşların hepsi gerçekten aynı kalitemi? Eğer gerçekten bunu başarabiliyorsanız tebrikler çünkü bunu dünyada başarabilmiş bir firma yok.
 
3)Taşlarınızı kim denetliyor? Ayrı bir denetleme laboratuarı mı? Yoksa siz yurtdışından H VS1 aldığınızı varsayıp, tüm taşlara bu şekilde sertifikamı basıyorsunuz?
 
4)14 ayar altını 18 ayar ile satmak ile K rengi taşı H rengi diye satmakla arasında ne fark var? Aynı seviyede ahlaksızlık değil mi?
 
5)Birde bazı sertifikalarda VS-SI yazıyor. Hem de tektaş için. VS-SI ne demek? VS1,VS2,SI1,SI2 skalasında nerde VS-SI’ın yeri? 0,01 ct pırlantada bile aradaki fiyat farkının yüzde 25-30 olduğunu biliyor musunuz?
 
Peki diyelim ki pırlanta toptancıları böyle bir boşluk yakalamışlar, nasıl olsa cezası yok, son tüketicinin bilgisi de yok diye kartlarına istediklerini yazıyorlar. Peki bunu denetleyen kuruluşlar nerede? Senelerdir objektif laboratuar sertifikasının gerekliliğini anlatıyorum. Acaba bu sektör ne zaman bu yönde bir düzeltme kat edecek ve uyduruk kart sertifikası verenler dışlanacak?
 
Aslında ben bu yazıda sertifikalanana pırlantaların vakumlananlarından bahsetmek istiyorum. Dünyada ilk kez GIA’in başlattığı bu uygulama ile pırlanta sertifika ile beraber özel bir paketin içine sıkıştırılıyor. Bu paket çok özel bir teknoloji ile hazırlanıyor. Paketi açmak istediğinizde arkasında ‘Seal Open’ yani mühür açılmıştır ibaresi çıkıyor. Ticari uygulamada alıcıya taşa bakmasına izin verilmiyor. Sadece sertifikada ilgilere dayanarak ve vakum içindeki taşın dıştan görüntüsüne dayanarak satın alım kararının verilmesi gerekiyor. Perakendecilerin vitrinlerinde, mağaza prestijini arttırması için vakumlu sertifikaların sergilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunu Türkiye’de tek uygulayan kuruluş IDL uluslar arası pırlanta laboratuarı.
 
Vakumlu pırlanta son tüketicinin ürüne göre taş seçimi yapmasını da sağlıyor. Doğru pazarlama ile kısa zamanda Türkiye’de trend olacağına inanıyorum