ATSO


 
Kemer, Belek ve Antalya’ Daki Kuyumculara "Pırlanta" Eğitimi
 
2005 Yılı ATSO Eğitim Programı devam ediyor. Bu çerçevede, 7. Grup Kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren firma yöneticileri ve çalışanları için 27-28-29 Haziran günleri Kemer Fame Beach, 30 Haziran, 1- 2 Temmuz günleri Belek Arcadia, 4-5-6 Temmuz günleri ise Antalya Kışlahan Otel de Pıırlanta Temel Egitimi konulu egitim semineri düzenlendi. Sektör Temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği seminerlerde ------- Firması, eğitmenleri, Cem Martin Metin, Arzu Zaloglu ve Hakan Bircan Pırlanta konusunda bilgi aktardı. Seminer sonunda katılımcalara ATSO ve ------- tarafından katılım sertifikası verildi.

Vade İşlem ve Opsiyon Borsası Antalya İşdünyasıyla Tanıştı

Türkiye’ de 2.5 yıldır hizmet veren "Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası"nın işlev çalışmalarının tanıtılması amacıyla Antalya Ticaret ve Sanayı Odası, Ticaret Borsası ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası A.Ş işbirliğiyle düzenlenen seminer Sheraton Voyager Hotel’ de yapıldı. Toplantıya Antalya Vali Yardımcısı Cevdet Ekmekçi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Özgen, Antalya Ticaret Borsası Başkanı İlhami Kaplan, VOB Yönetim Kurulu Başkanı Tugrul Yemişci VOB Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Bağcı, VOB Eğitim ve Tanıtım Müdürü Tolga Uysal iletişim ve finans çevrelerinden çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan ATSO Başkanı Kemal Özgen, Türkiye’ de vadeli işlemler borsasının gelişmesinde çok geç kaldığını, yaşanan ekonomik istikrarsızların, Türkiye‘ yi VOB gibi çağdaş bir kurumdan mahrum ettiğini vurguladı. Özgen, Tarım ürünlerinde Chicago’ dan 150 sonra vadeli işlem borsamız oldu. Döviz işlemlerinden de bir çok gelişmiş ülkeye göre 20-25 yıl geri kaldık. Yüksek enflasyon, yüksek faiz ve TL bazında uzun vadeli fon kaynağının yetersizliği gibi nedenlerle borsanın kuruluşu geçikmiştir. Türk işadamı piyasa risklerine; döviz risklerine karşı korunma araçlarından mahrum bir şekilde yıllarca krizlerle mücadele etmiş, bu büyük piyasanın faydalarından mahrum kalmıştır. "Tarım sektörümüz yıllarca siyasi bir malzeme olarak kalan banka fiyat politikasına bağımlı olmuştur. Bu nedenle vadeli işlemler borsasının açılması henüz kamuoyu tarafından, hatta iş dünyası tarafından yeterince fark edilmemiş büyük bir adımdır’’ dedi. VOB’ un kuruluşunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi’ nin büyük katkısı olduğunu belirten Özgen, TOBB' un halen KOBİ Borsası hazırlığını da yürüttüğünü söyledi. Özgen şöyle konuştu: "Bu gelişmelerle mali piyasa derinliği artacak, yastık altında ve spekulatif alanlara giden tasarruflar ekonomiye kazandırılacak, halan üç ayı geçmeyen tasarruflar yerine uzun vadeli tasaruflar ve gerçek bir yatırım finansmanı mümkün ocaktır. Borsa, döviz, pamuk ve buğday dışında İMKB 30 endeksi gibi cazip ürünler veya fırsatlar sunmaktadır. Vadeli işlemler borsamızda, özellikle vadeli döviz işlerinin hacmindeki artış ümit vermektedir. Ekonomik istikrar artıkça diğer ürünler de hızlı bir gelişmenin olacağına inanıyoruz. Borsa böylece hem mali sektörde hem de tarım piyasalarında riske karşı koruma sağlayan, fiyat istikrarına arz talep dengesine katkı yapan bir kurum olacaktır. Borsanın daha hızlı gelişmesi, riskten  koruma konusunda sağladığı imkanların iyi anlaşılmasına bağlıdır. Esasen bu toplantının bir amacı da budur. Başta ihracatçılarımız olamk üzere bir çok iş adamının kur riskinden korunma ile ilgilenecegini düşünüyoruz.Antalya geçen yıl ve bu yıl turizim, yatırım ve ihracatta Türkiye ortalamasının üzerinde bir büyüme gerçekleştirmektedir.Türkiye yaş meyve ve sebze ihracatının üçte birini yapıyoruz. Son günlerde Rusya pazarında yaşadığımız sıkıntı dışında döviz kurunun seyri de ihracatçımız ve turuzimcimiz açısından olumsuzluk yaratmaktadır. EURO- DOLAR partisindeki düşüş de ayrıca bir maliyet yaratmaktadır. Vadeli işlemler borsası kanalıyla ihracat ve turizim sektörüne hiç olmazsa kur riskine karşı korunma imkanı sağlamamız, bu bakımdan önemli bir gelişmedir. Oda olarak, üyelerimizin cağdaş finansman imkanlarından faydalanmasını teşvik etmeye çalışıyoruz. Son aylarda KOSGEB hizmetlerini Antalya da sunmayı başladık. Teşvik işlemleri için üyelerimize hizmet veriyoruz. Bu konuda son olarak Kredi Granti Fonu ile işbirliği kurduk. Vadeli İşlemler Borsamızın da Antalya' da gereken ilgiyi görmesini istiyoruz dedi.

Toplantıda daha sonra VOB Genel Müdürü Hamdi Bağcı, Vadeli İşlem Borsaları ve Dünya' da Vadeli İşlemler VOB Egitim ve Tanıtım Müdürü Tolga Uysal'  da VOB Piyasa Esasları ve Sözleşmeleri konularında bilgi verdi.