ATSO


 
Kemer,Belek ve Antalya’daki kuyumculara ‘’Pırlanta’’Egitimi
 
2005 Yılı ATSO Egitim Programı devam ediyor. Bu çerçevede, 7. Grup Kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren firma yöneticileri ve çalışınları için 27-28-29 Haziran günleri Kemer Fame Beach, 30 Haziran 1- 2 Temmuz günleri Belek Arcadia, 4-5-6 Temmuz günleri ise Antalya Kışlahan Otel de Pıırlanta Temel Egitimi konulu egitim semineri düzenlendi.Sektör Temsilcilerinin yogun ilgi gösterdigi seminerlerde ------------ Firması egitmenleri Cem Martin Metin, Arzu Zaloglu ve Hakan Bircan Pırlanta konusunda bilgi aktardı. Seminer sonunda katılımcalara ATSO ve ------- tarafından  katılım sertifikası verildi.
“Vade İşlem ve Opsiyon Borsası” Antalya İşdünyasıyla Tanıştı
Türkiye’de 2.5 yıldır hizmet veren ‘’ Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’’nın işlev çalışmalarının tanıtılması amacıyla Antalya Ticaret ve Sanayı Odası , Ticaret Borsası ve Vadeli İşlem ve Opisyon Borsası A.Ş işbirligiyle düzenlenen seminer Sheraton Voyager  Hotel’de yapıldı.Toplantıya Antalya Vali  Yardımcısı Cevdet Ekmekçi,Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Özgen , Antalya Ticaret Borsası Başkanı İlhami Kaplan , VOB Yönetim Kurulu Başkanı Tugrul Yemişci VOB Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Bagcı, VOB Egitim ve Tanıtım Müdürü Tolga Uysal ileiş ve finans çevrelerinden çok sayıda davetli katıldı.
Açılışta bir konuşma yapan ATSO Başkanı  Kemal Özgen, Türkiye’de vadeli işlemler borsasının gelişmesinde çok geç kaldıgını, yaşanan ekonomik istikrarsızların , Türkiye ‘yi VOB gibi çagdaş bir kurumdan mahrum ettigini vurguladı. Özgen, Tarım ürünlerinde Chicago’dan 150 sonra vadeli işlem borsamız oldu. Doviz işlemlerinden de bir çok gelişmiş ülkeye gçre 20-25 yıl geri kaldık. Yüksek enflasyon ,yüksek faiz ve TL bazında uzun vadeli fon kaynagının yetersizligi gibi nedenlerle borsanın kuruluşu geçikmiştir. Türk işadamı piyasa risklerine ;  döviz rislerine karşıkorunma araçlarından mahrum bir şekilde yıllarca krizlerle mücadele etmiş , bu büyük pıyasanın faydalarından mahrum kalmıştır. Tarım sektörümüz yıllarca siyası bir malzeme olarak kalanaban fiyat politikasına bagımlı olmuştur. Bu nedenle vadeli işlemler borsasının açılması henüz kamuoyu tarafından, hatta iş dünyası tarafından yeterince fark edilmemiş büyük bir dımdır’’ dedi. VOB’un kuruluşunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi’nin büyük katkısı oldugunu belirten Özgen , TOBB un halen KOBİ Borsası hazırlıgını da yürüttügünü söyledi.Özgen  şöyle konuştu :  ‘’Bu gelişmelerle mali piyasa derinligi artacak, yastık altında ve spekulatif alanlara giden tasaruflar ekonomiye kazandırılacak , halan üç ayı geçmeyen tasarruflar yarine uzun vadeli tasaruflar ve gerçek bir yatırım finansmanı mümkün ocaktır.Borsa , döviz ,pamuk ve bugday  dışında İMKB 30 endeksi gibi cazip ürünler veya fırsatlar sunmaktadır. Vadeli ‘ işlemler borsamızda , özellikle vadeli döviz işlerinin hacmindeki artış ümit vermektedir. Ekonomik istikrar artıkça diger ürünler de hızlı bir gelişmenin olacagını inanıyoruz.Borsa böylece  hem mali sektörde hem de tarım piyasalarında riske karşı koruma saglayan, fiyat istikrarına arz talep dengesine  katkı yapan bir kurum olacaktır. Borsanın daha hızlı gelişmesi, riskten  koruma konusunda sagladıgı  imkanların iyi anlaşılmasına baglıdır.  Esasen bu toplantının bir amacı da budur. Başta ihracatçılarımız olamk üzere bir çok iş adamının kur riskinden korunma ile ilgilenecegini düşünüyoruz.Antalya geçen yıl ve bu yıl turizim, yatırım ve ihracatta Türkiye ortalamasının üzerinde bir büyüme gerçekleleştirmektedir.Türkiye yaş meyve ve sebze ihracatının üçte birini yapıyoruz. Son günlerde Rusya pazarında yaşadıgımız sıkıntı dışında döviz kurunun seyri de ihracatçımız ve turuzimcimiz açısından olumsuzluk yaratmaktadır. EURO- DOLAR partisindeki düşüş de ayrıca bir maliyet yaratmaktadır.Vadeli işlemler borsası kanalıyla ihracat ve turizim sektörüne hiç olmazsa kur riskine karşı korunma imkanı saglamamız ,bu bakımdan önemli bir gelişmedir.Oda olarak , üyelerimizin cagdaş finansman imkanlarından faydalanmasını teşvik etmeye çalışıyoruz. Son aylarda KOSGEB hizmetlerini Antalya da sunmayı başladık.  Teşvik işlemleri için üyelerimize hizmet veriyoruz.Bu konuda son olarak Kredi Granti Fonu  ile işbirligi kurduk. Vadeli İşlemler Borsamızın da Antalyada gereken ilgiyi görmesini istiyoruz dedi.
Toplantıda daha sonra VOB Genel Müdürü Hamdi Bagcı, Vadeli İşlem Borsaları ve  Dünyada Vadeli İşlemler VOB Egitim ve Tanıtım Müdürü Tolga Uysal da VOB Piyasa Esasları ve Sözleşmeleri konularında bilgi verdi.