EKONOMİST


 
 Dünya pırlanta pazarı, son beş yıldır ortalama yüzde 15 büyüyor. Türkiye ' de ise 2000’li yıllardan itibaren ortalama yüzde 20 -25 lik bir artış yaşanıyor. Pırlantada yüzde 20 lik ÖTV’ nin de yakında kaldırılmasıyla bu büyümenin daha da hızlanacağı tahmin ediliyor. Sektör temsilcileri, böylece 1,5 milyar dolar civarındaki mücevherat ihracının 15 milyar dolarlara çıkacağını iddiasında. İhracatın önemli bir kısmını pırlantalı ürünlerin oluşturacağını söyleniyor. Bunun için 'Pırlanta Borsası' nın açılması bekleniyor. 
 
İhracatta Pırlanta Dopingi Başlıyor

Dünyada yaklaşık 70 milyar dolarlık büyüklüğü sahip olan pırlantalı mücevher pazarı, son beş yıldır ortalama yüzde 15 büyüyor. Türkiye' de pırlanta pazarında ise 2000 yılından itibaren dünya ortalamasının üzerinde, yüzde 20 – 25 lik bir büyüme gerçekleşiyor. Türkiye, geçen üç yılki verilere dayanılarak pırlanta sektöründe en hızlı büyüyen ülke sayılıyor. 2006 yılında 816 milyon dolar olan Türkiye pırlanta sektörünün perakende değerinin, bugün 900 milyon dolara ulaştığı tahmin ediliyor. Ancak Türkiye, sahip olduğu kültürel miras ve gelişmiş üretim yeteneğiyle, mücevher alanından daha büyük pay alabilme şansına sahip bir ülke olmasına rağmen bunu tam olarak kullanamıyor. Bunun nedeni olarak da pırlanta sektörü Vergisi (ÖTV) gösteriliyor. Yakında ÖTV' nin kaldırılacağını söyleyen İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği( İMMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Karagülle, şöyle diyor ; "Türkiye ‘nin 2008 Mart ayı itibariyle yaptıpı mücevherat ihracatı 1,5 milyar dolar. Bunun önemli bir kısmını pırlantalı ürünler oluşturuyor. ÖTV’ nin kalkmasıyla birlikte ihracat rakamı 15 milyar dolara çıkar. Bu sayede Türkiye üç yıl içinde dünya pırlanta sektörünün lideri olur. Vergi konseyi ÖTV için bir çalışma grubu oluşturdu. Maliye Bakanlığında 20 ye yakın uzman katıldı ve pırlantadaki ÖTV nin kaldırılmasına karar verildi. Böylece sektörün önü açılacak. Türkiye, Dubai gibi pırlanta ticareti konusunda önemli bir merkez olabilecek” diyor.
                                          
 Pırlanta Borsası Açılacak

Türk şirketleri şu anda ağırlıklı olarak altın üretimiyle ilgili konumlanmış bulunuyor ancak pırlantanın üzerindeki ÖTV’nin kalkmasıyla pırlanta üretiminde de yoğunluk yaşanacağı için bu şirketler ciddi bir istihdamı ikiye katlayacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte dünyadaki pırlanta üreticilerinin de Türkiye’ye geleceğine dikkat çeken Karagülle, şunları söylüyor: “Yabancı pırlanta üreticileri yakın zamanda buraya gelip ya ortaklık ya da işbirliği yapacaklar. Veya kendileri şirket kuracaklar. Bu da Türkiye’nin şu anda en çok ihtiyaç duyduğu sıcak para anlamına geliyor. Ama biz sadece sıcak para olarak gelsin istemiyoruz. Yatırıma dönüşsün istiyoruz. Diğer bir gelişme ise İstanbul Altın Borsası içinde kısa bir süre sonra "pırlanta borsası" açılacak. Bununla birlikte ciddi bir pırlanta markası yaratıp istihdam, işgücü ve ihracatı artırmayı hedefliyoruz.”
 
Türkiye İlk Üçte

Türkiye, Çin ve Hisdistan’ dan sonra üçüncü en büyük pırlantalı mücevher üreticisi konumunda bulunuyor. Türkiye’yi pırlanta alanında dünya ile rekabet edebilecek hale geiren en önemli unsur ise markalaşma. Bugün artık pek çok üretici, kendi markasını yaratarak mağazalaşıyor. Perakende satış yapan 50 bin civarında mağazanın faaliyet gösterdiği sektörde dünya trendlerini takip eden üreticileri, koleksiyonlarında işçiliklerini gözler önüne seriyor. "Türk Craft" olarak tanınan Türk mücevher şirketleri, bu yılki tanıtım kampanyasında da işçiliği ön plan çıkararak "Ustalık kazanır" sloganıyla lanse ediliyor.
 
Dünya pırlanta pazarı, son beş yıldır ortalama yüzde 15 büyüyor. Türkiye’de ise 2000’li yıllardan itibaren ortalama yüzde 20-25’lik bir artış yaşanıyor. Pırlantada yüzde 20’lik ÖTV’nin de yakında kaldırılmasıyla bu büyümenin daha da hızlanacağı tahmin ediliyor. Sektör temsilcileri, böylece 1,5 milyar dolar civarındaki mücevherat ihracatının 15 milyar dolarlara çıkacağını iddiasında. İhracatın önemli bir kısmını pırlantalı ürünlerin oluşturacağı söyleniyor. Bunun için ‘Pırlanta Borsası’nın açılması bekleniyor.
 
SERTİFİKA TALEBİ ARTIRIYOR

Dünyada ve Türkiye’de pırlantalı mücevher pazarındaki büyüme, kadınların pırlantaya olan güvenin artmasına bağlanıyor. Son 10-15 yıldır meraklı mücevherat üreticilerinin oluşmasıyla birlikte mücevher üretiminde standartizasyona geçildi, geri alım garantileri verilmeye başlandı ve böylece tüketicilerin pırlantaya olan güvenleri de oluştu. Sertifika uygulamalarıyla birlikte pırlanta satışlarında artış yaşandı. IDL International Diamon Laboratory, Türkiye’de pırlantalara sertifika veren bir şirket, çok ciddi bir sertifika talebiyle karşı karşıya olduklarını söyleyen şirketin Türkiye temsilcisi Martin Metin, şunları belirtiyor: “Sektör ciddi bir ivme kazandı. Biz gemoloji laboratuvarı olarak pırlanta ve renkli taşlara uluslararası kalite sertifikası veriyoruz. Türkiye’de ithal edilen tüm taşlar bizden sertifika almak zorunda. Büyük şirketlerle ortak sertifika projelerimiz var. Çünkü zamanımızda objektif verilen laboratuvar sertifikalarına özellikle 0,40 ct üstü taşlarda ciddi bir talep var. Bu da bizi sevindiriyor. Çünkü objektif verilerin laboratuvar sertifikası haksız rekabeti de ortadan kaldıracak.”