HÜRRİYET IK


 
Mücevherlere Sertifika Vermek İçin Laboratuar Kuruyor
 
Martin Metin (27) İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme’den mezun olduktan sonra 2003-2004 yılları arasında Belçika’ da Pırlanta Yüksek Konseyi’ nde pırlanta ve gemoloji (değerli taş bilimi) eğitimi aldı. Ardından ABD’ de pırlanta ve mücevher eğitimi alan Metin, daha sonra Türkiye’ ye gelerek 2005 yılında Marmara Üniversitesi’ nde süs taşları üzerine öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 9 Eylül Üniversitesi ve Pırlanta ortaklığıyla 1500 kişiye eğitim ve üniversite onaylı sertifika verdi. Bir hafta süren eğitimlerde katılımcılara pırlantayı sahtelerinden ayırmanın yöntemlerini ve 4C standartları öğretildi. 4C standarları renk, kesim, berraklık ve karat (color-cut-clarity-carat)’ ı simgeliyor. Pırlantanın değeride buna göre belirleniyor.
 
Şimdi, merkezi New York’ da bulunan IDL İnternational Diamond Laboratories’ ın franchise’ ını Türkiye’ ye getiren Martin Metin, 2 ay içinde Nuruosmaniye’ de yeni laboratuarını açarak pırlanta ve diğer renkli taşlara sertifika basmaya hazırlanıyor. Metin, “Bu dükkanların dağıttığı kalite sertifikası değil” diyor. Bu objektif, uzman tarafından bakılmış özel bir sertifika. Tüm dünyada geçerli. Pırlantaya bu sertifikanın verildiği zaman dünyanın her yerinde fiyatı aynı oluyor.
 
ABD’ de 50 tane laboratuarın olduğunu ve kimsenin sertifikasız taş almadığını söyleyen Metin, “Tüketiciler özellikle, renkli taşlar, safir, zümrüt aldıklarında laboratuar sertifikası istiyorlar, çünkü insanlar bilinçli. Türkiye’ de pırlanta satın alındığından değerini kaybeder gibi bir düşünce var ama bu düşünce yanlış. Sertifikalı olduktan, kriterleri değeri belli olduktan sonra fiyatı düşmez”
 
 
TÜKETİCİLEREDE HİZMET VERECEK.
 
Nuruosmaniye’ deki 350 metrekarelik laboratuarda kuyumculara danışmanlık ve eğitim hizmeti de verilecek. Kuyumcular ve tüketiciler bile mücevherlerini getirip karat değerini, fiyatını öğrenebilecek. Martin Metin kuyumculardan çok halktan talep geleceği inancında. “Annelerinden kalma mücevherleri getirenler olacaktır. Bunlar arasında belki hayal kırıklığına uğrayanlar da olabilir.”
 
Martin Metin, mücevherlere sertifika vermenin ilk başta yadırganacağını düşünüyor. “Şu ana kadar herkes kendi standardını kendi belirliyor. İşin içine birden hakem, bilimsel kuruluş gelince ciddi tepki çekecek ama daha sonra bence kabul edilecek çünkü bilen müşteriye satmak her zaman daha iyidir.” Metin, bu sayede internet üzerinden satışlarında yaygınlaşacağını söylüyor. Altının daha çok babadan oğula geçen bir çıraklık sistemiyle yürüdüğünü söylüyor Metin. “ Pratik anlamda çok bilgili insanlar var ancak teorik anlamda çok büyük eksiklik var. Kuyumculuk ve elmas üzerine yazılmış kitap bile yok. Çevremde, akrabalarım arasında bu işi yapan çok kişi var ama ben daha profesyonel olmaya karar verdiğim için bu işe giriştim. Sektörde profesyonel insan sıkıntısı var. Uzmanlığı almak benim için fark yarattı. Türkiye’ de en fazla 10 gemolog vardır.” Kuyumculara yine 1 haftalık eğitim vermeye devam edecek olan Metin, www.martinmetin.com adresinden de online eğitimlere başlayacak.