IDL International Diamond Laboratory: Pırlanta Sertifikası ve Pırlanta Eğitimi
      
Neden IDL ?
Pırlantanın Anatomisi
Elmas Nasıl Kesilir ?
Renkli Elmas
4C
Önemli Duyuru: Sentetik pırlanta tespiti.

Önemli Duyuru: Sentetik pırlanta tespiti.

Pırlantaya olan talep her geçen gün artıyor. Bu da sentetik pırlanta üretimi için kullanılan bütçenin artmasına, dolayısıyla gereken teknolojilerin gelişmesine sebep oluyor. Sentetik elmas üretiminde HPHT ve CVD yöntemleri kullanılmaktadır. Her geçen gün bu yöntemler geliştirilmekte ve daha ucuz maliyetli 0,30 ile 0,70 karat ağırlıkları arasında renksiz pırlanta üretimi yapılmaktadır.

Sentetik pırlanta nedir?

Sentetik deyince akla kübik zirkon (CZ) ve sentetik mozanit (SiC) gibi pırlanta taklidi olarak üretilen taşlar geliyor. Bu taşlar pırlantadan farklı fiziksel, kimyasal ve optik özelliklere sahip olmakla birlikte, çok ucuz maliyetlere üretilebilmektedir. Hiçbir zaman pırlanta gibi parlamazlar ve aradaki fark çok basit yöntemlerle anlaşılabilir.

Sentetik pırlanta ise, doğal pırlanta ile neredeyse aynı kimyasal, fiziksel ve optik özelliklere sahip, madeni yine elmas olan taştır. Karbondan oluşur, kübik formda kristallenir, kesilir ve cilalanır.  Doğalı ile aradaki farkı anlamak için üst düzey gemolojik ekipmana ve bilgiye ihtiyaç vardır.

Aradaki fark, birinin doğal yollarla insan eli değmeden (kesimi hariç) oluşması, diğerinin ise bilim adamları tarafından yer altı koşulları sağlanarak laboratuvarda üretilmesidir. Sentetik pırlantanın yaşı bir hafta iken, doğal pırlantanın yaşı milyonlarca yıl olabilir. 

Son zamanlarda laboratuvarımıza özellikle CVD (kimyasal buhar depolama) yöntemiyle üretilmiş sentetik pırlantalar gelmektedir.

Asıl tehlike sentetiklerin üretilmesi değil, bu taşların doğal olarak satılmasıdır. DeBeers’in sentetik pırlanta konusunda yayınladığı önemli uyarı yazısı: http://www.diamonds.net/News/FilesRep/Docs/Undisclosed%20Synthetics%20booklet.pdf

Uluslararası sertifikanın önemi her geçen gün artmaktadır. Sentetik pırlanta konusunda eğitim seminerleri  kısa zaman içinde IDL’de başlayacaktır.
Sentetik pırlanta konusunda uzmanlarımızın hazırladığı bilimsel makale için tıklayınız: http://www.idlpirlanta.com/icerikg2.asp?id=595

Saygılarımızla,

IDL Gemologları

 
 
Yazdır | Arkadaşıma Gönder | Yorum Ekle
Diğer Son 10 Başlık
9 - 13 Temmuz Elmas Sektör Haberleri
Beklenildiği gibi pırlanta fiyatlarında artış gerçekleşti.
11 – 15 Haziran Elmas Sektör Haberleri
Jival için hazırladığımız mücevher atölyesi.
Avrupa birliği mahkemesi, Avrupa komisyonunun,
Sentetik pırlanta tespiti
IDL Yaz dönemi pırlanta eğitimleri devam ediyor
IDL 2014 Pırlanta Eğitim Kataloğu
Pırlanta Eğitimi
Pırlantam doğal mı, sentetik mi?
Tüm Haberler

Tüm Yorumlar
Hiç Bir Yorum Bulunmuyor
PIRLANTA SERTİFİKA SORGULAMA
 
Prılantanızın sertifika numarasını giriniz.
    
Sertifikaların internete girişi, sertifika tarihinden itibaren en kısa bir ay içinde yapılmaktadır. Devamı..
 
Anasayfa   |   Kurumsal   |   Pırlanta Sertifikası   |   Pırlanta Eğitimi   |   Hizmetler   |   Ücretler   |   İletişim
 
IDL(International Diamond Laboratory) © 2007|Her Hakkı Saklıdır| Detaylı bilgi için: info@idlpirlanta.com
Designed by Ideamc.com | Webpaketi.com