İKO

 

 
4. İKO EKİBİ LONDRA’DA DTC LABORATUARINI İNCELEDİ
 
İKO, pırlanta pazarındaki gelişmeleri izlemeye devam ediyor. Pırlanta laboratuvarı kurma çalışmalarını hızlandıran İstanbul Kuyumcular Odası yönetşci ve uzmanları, DTC’nin davetlisi olarak gittiği Londra’ da yeni cihazlar ve teknikler hakkında bilgilendirildi.
 
İstanbul Kuyumcular Odası, hizmet binasında kuracağı pırlanta laboratuvarına teknik malzeme alımı için yurtiçi ve yurt dışında arayışlarını sürdürüyor. İKO başkanı Alaattin  Kameroğlu, Genel Koordinatör Levent Demirel ve İKO değerli taş uzmanı Esin Akbulut, pırlanta pazarındaki gelişmeler konusunda bilgilendirilmek üzere 27-28 Nisan tarihlerinde DTC’ nin Londra’ daki merkezini ziyaret etti.

Geziye European Gemological Labolatory Genel Müdürü Celal Yahyabeyoğlu, Pırlanta değerli taş uzmanı Martin Metin, Storks Mücevher pırlanta bölümünden İzzet Ancel ve DTC  Pırlanta Tanıtm Hizmetleri Müdür Yardımcısı Sema Duymaz’ da katıldı. DTC’nin Maidenhead Araştırma Laboratuvarı’ nda Smantha Quinn tarafından ağırlanna ekibe, gezinin ilk gününde Tüketici Güveni araştırması sunumu ile DTC  tarafından geliştirilen ve pırlantaları sentetiklerindenayırt eden Diamond View ve Diamond Sure adlı teknik ekipmanların tanıtımı yapıldı.

DTC  tarafından 2004 yılında tüketici güvenini arttırmak amacıyla geliştirilen ve ilk uyuglaması Hong Kong’ ta yapılan “Forevermark” projesi hakkında da bilgilendirilen ekip, içerisinde DTC’ nin geliştirdiği işaretler bulunan pırlantaları, özel cihazlarla incelendi.
 
DESTEĞE HAZIRIZ

DTC’ nin Charterhouse caddesindeki merkezinide ziyaret eden ekibe, pırlanta endüstirisindeki en son gelişmeler ile tüketici güvenini sağlaması konusunda bilgi verildi, yeni cihazlar tanıtıldı.
 
DTC’ nin Sorumlu Kuyumcu Uygulamaları Konseyi CRPJ Program Müdürü Santiago Porto, tüketici ve etik kuralların belirlenmesi yolundaki çalışmalarda İKO ile yakın iş birliği içinde olacaklarını söyledi. Porto, konuşmasında İstanbul Kuyumcular Odası başkanlığında bir CRPJ temsilciliğin açılabileceğini dile getirdi. “İKO’ nun kuyumculu sektörüne vereceği pırlanta eğitimi konusunda her türlü yardıma hazırız” diye konuştu.
 
De Beers Grubu’ nun satış ve pazarlama kolu olan Diamond Trading Company (DTC)  93 Sightholder’ ı ve bağlı şirketleriyle ilgili yeni internet rehberini resmi olarak mücevher sektörünün kullanımına açtı. DTC’ nin müsteri tabanını oluşturan DTC Sightholder’ ları dünyanın öne gelen elmas ve pırlanta tüccarları arasında yer alıyor. Online rehber pırlanta sanayiinde faliyet gösteren hemelmas tedarikçisinden, mücevher imalatçısına ve kuyumcuya kadar pırlanta tedarik zincirinin tüm aşamalarını kapsayan ve 5 kıtada 34 ülkede 600’ ün üzerinde pırlanta şirketiyle ilgili ayrıntılı bilgiler sunuyor.

İnternet sitesi, 93 Sightholder’ ın her biriyle ilgili şirket açıklamaları, dünya çapındaki faliyetleri, ticaretini yaptıkları ham ve kesilmiş elmaslar, tüketici odaklı pazarlama projeleri ve sundukları başka ek hizmetlerle ilgili ayrıntıları içeriyor. Online rehber aynı zamanda Sightholder’ lara bağlı 500 şirket ile ilgili detayların yanı sıra bu şirketlerin internet sitelerine doğrudan link bağlantısı sağlıyor.