İKO


 
Mücevher firması sektörde bir ilke imza attı. Firma ürünlerini 1 yıl boyunca hırsızlığa karşı sigorta poliçesiyle tüketicilere sunuyor. Türkiye de ilk kez gerçekleştirilen bu uygulama ile mücevher ve ecentesi Sigorta şirketleri ile önemli bir işbirliğine imza atıyor. Diğer sigorta sistemlerinden farklı olarak, sertifika kapsamındaki mücevher markalı mücevherler için hazırlanan poliçede, mücevherin kasa yerine kilit altında bulunması ve zor kullanılarak çalınması halinde teminat kapsamı dahilindeki bedeli sigorta tarafından ödeniyor. Söz konusu uygulamaya 1 Mayıs 2005 tarifinde başlandı ve mücevher markalı mücevher satan tüm kuyumcularda geçerli olucak. Mücevher Yönetim Kurulu Başkanı ise, sektördeki yeniliklerin öncüsü olmak istediklerini dile getirdi. "Mücevherleri sigorta kapsamına alarak onlara bir değer daha katmış oluyoruz, ürünlerimizi hırsızlağa karşi sigortalayarak, müşterilerimizin olası magduriyetlerinde yanlarında olduğumuzu vurgulamak istiyoruz’’dedi.

Pırlanta Okulu

Bir pırlanta tedarikçi olan mücevher meslek  profesyonellerinin ücretsiz katılabildiği Pırlanta Temel Eğitim okulu açtı. Pırlantalı mücevher satışını ve alımını daha güvenli, daha bilinçli yapılır hale getirmeye amaçlayan proje dahilinde: 2004 Kasım ayından bu yana 500 e yakın kişi, bir haftalık eğitime katılarak sertifika almaya hak kazandı. Sonuna kadar toplam 1000 meslek profesyonelini daha sertifika sahibi yapmayı hedefliyor. Gemolog C. Martin Metin uluslararası standartlara uygun olarak verilen eğitim programı 5 kişilik bir ekip tarafından veriliyor. Eğitim 5 tam gün sürüyor.

Pırlanta’ nın 4C’si (Cut,Carat,Color,Clairity) hakkında ayrıntılı uygulamalı ve teorik bilgi veriliyor. Eğitimi tamlayanlar 4C standartlarında bilgi verebilecek donanıma sahip oluyorlar, bir pırlantaya sertifika verebilecek düzeye geliyorlar, sentetik veya tedavi görmüş taşları makina yardımı olmaksızın tespit edebiliyorlar. Pırlantanın tarihi gelişimi hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Eğitime katılan kuyumcular verilen bilgilerden çok faydalandıklarını, artık güvenle pırlanta alıp satabilecek bilgiye donandıklarını ifade ediyor. Pırlanta Eğitim seminerine katılamak için 0212 527 88 60 -0212 527 88 61 numaralı telefonu arayabilirsiniz.