KLASS


 
Degerli Taşların Sırrını Obiliyor

Yenilik ve egitime büyük önem veren Mücevherat Türkiye' de bir ilke imza atarak müşterileri için pırlanta kursu düzenlemeye karar verdikten sonra tam 1500 kişiye pırlanta egitimi verdi. Bu çok özel egitimden mezun olanların pırlanta magazası açabilme hakkını dahi kazanabildigi kursun mimarı ise Mücevherat' ın gemologu Martin Metin.

Özellikle kadınların dikkatle okuması gereken bir röportaj Pırlanta nasıl alınır hangi özelliklerine bakılır. Daha uygun bir fiyata pırlanta almanın yolları nelerdir? İşte genç gemolog Martin Metin‘ in kadınların kalplerini vuracak pırlanta ve mücevher dünyası konusunda açıklamaları.

Degerli taşları inceleyen gemoloji biliminin önde gelen isimlerinden Martin Metin Mücevherat‘ ta gemolog olarak hizmet veriyor. Henüz 26 yaşinda olmasına ragmen yaşamında pek çok şeyi sıgdıran Martin Metin‘ le degerli taşların sırlarını konuştuk.

Martin Metin Kimdir, Bize Kendinizden Bahseder Misiniz?

1980 İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ ni bitirdikten sonra yurtdışında pırlanta ve degerli taşları üzerine egitim almaya karar verdim. İlk önce Belçika’ da HRD‘ de pırlanta yüksek konseyinde pırlanta ve renkli taşlar üzerinde egitim aldım. Daha sonra Türkiye‘ ye döndüm ve bünyesinde pırlanta ve renkli taşlar gemoloji laboratuarını kurduk. Daha sonrada Amerika' da GIA Enstitüsü‘ nde aynı şekilde pırlanta egitimi gördüm.

Halen Marmara Üniversitesi takı tasarımı bölümde‘ gemoloji’ konusunda ögretim görevlisi olarak çalışmalarımı sürdürüyorum.

Gemoloji Az Bilinen Bir Bilim Dalı, Biraz Anlatırmısınız?

Gemoloji değerli taşları inceleyen bilim dalı. İlk bakışta Jeoloji ve diğer maden bilimleriyle karıştırılabiliyor ancak Gemoloji de görsel bir inceleme söz konusu. Yani mücevher taşını alıyorsunuz ve görsel olarak kalitesine karar veriyorsunuz. Jeolojideki gibi taşa zarar vermiyosunuz ve incelediginiz taşlar her zaman mücevherde kullanılan pırlanta gibi.

Bir Gemologun En Önemli Özelligi Ne Olmali?

Görüş çok önemli. Bunun dışında gemoloji çok değişen bir bilim dalı. Güncel bir bilim. Piyasayı çok iyi takip etmeniz lazım. Her gün ne yazık ki yine bir sahte taş çıkıyor ve o sahte taşı gerçeklarinden çok iyi ayırt etmeniz gerekiyor. Bunun haricinde sabırlı olmak gerekiyer. Çünkü laboratuarda gün geliyor yüz tane taşa bakıyoruz.

Gemolog Olmak İçin Yetenek Gerekiyor

Peki Herkes Gemolog Olabilir Mi?

Şimdi herkez üniversiteyi bitirdikten sonra benim gibi yurtdışında bunun egitimini alabilir. Ama herkes laboratuarda çalışabilir mi o ayrı çünkü bunun için yetenek gerekiyor. Bu yeteneği geliştirebilmek çok önemli ve bu yeteneği rahatlıkla sunabileceği bir ortam gerekiyor.
 
Kursiyerler Pırlanta Mağazası Açabiliyor

Bu Eğitim Kimlere Ve Hangi Şartlarda Veriliyor?

İlk başta müşterilerine bir haftalık egitim verelim dedik. Çünkü piyasada gerçekten eğitim boşluğu var. Bu işte ilk müşteri hizmeti olarak başladık. Tabi sonra yayıldı bu. Daha sonra çok fazla talep geldi. Biz de bu talebe karşılık veren tüm kuyumculuk sektörüne açık çalışmaya karar verdik ve sertifikalarımızı geçerli hale getirdik. Daha sonra 9 Eylül Üniversitesi ile ortaklaşa onlarında imzasıyla sertifikalı eğitim vermeye başladık. Daha sonra kuyumcularla ilgilenen herkese eğitim vermeye başladık. Öncelikle bizden bir haftalık eğitim alıyorlar. Eğitim labroratuarlarımız bir pırlanta laboratuarında olması gereken her şeyi içeriyor. 4 kişilik bir eğitim kadromuz var. Akedeminin verdiği eğitim sonucunda aldığınız eğitim sadece Türkiye‘ de değil dünyanın dört bir yanında geçerli. Çünkü üzerinde soğuk mühür var. Bunun sonrasında kişiler veye firmalar aldıkları bu sertifika sayesinde pırlanta mağazası açabilecekler ve bu belgeyi de uzmanlık belgesi olarak kullanabilekler.

Bu Eğitimde Pırlanta Hakkında Neler Ögretiliyor?

Bir haftalık eğitimde pırlantanın dört cinsini ögreniyorlar. Bir hafta boyunca bir pırlantaya baktıklarında nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda eğitiliyorlar. Sonrasında uzmanlık kursunda ise monte edilmiş pırlantayı inceleme konusunda bilgi sahibi oluyorlar. Mücevherin pazarlanması ve sunumu üzerine seminerler alıyorlar. Bu kurslar daha da büyüyor Yakında renkli taşlar üzerinde de eğitim vermeye başlayacağız. Laboratuar kursumuzda var. İsterlerse gelip laboratuarımızda bir haftalık eğitim alıp makineleri öğreniyorlar. İleride de mağazacılık, satış, Fantezi renkle elmas, Ham elmas konusunda seminerler vermeyi düşünüyoruz.

1500 Kişiyle Eğitim Verdik 100 ü Bayan

Peki Şimdiye Kadar Kaç Kişiye Eğitim Verdiniz?

1500 kişiye eğitim verdik. Bunlarin yaklaşik yüz kişisi bayan. Kurslara bayanların ilgisi az. Ama yakında projelerimiz içerisinde son müşteriye yani bayanada pırlanta kursu vermeye düşünüyoruz.

Bunu Türkiye De Sadece Siz Mi Yapıyorsunuz? Başka Firmalarda Var Mı Yapan?

Bunu şu anda biz yapıyoruz. Başka firmalardan da yapmak isteyen var ama İşe bir elemani adamak lazım. Firmada bu işi yapacak ayrı bir departman oluşturulmalı.

Peki İnsanların Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Etmesi Gerekiyor?

Son müşteriden yani bayandan bahsediyorsak bana göre bakması gereken en önemli nokta parlaklık. Pırlantanın altınla nasıl birleştiğine bakması gerekiyor. Daha sonrasında dört özellik var. Bunlar berraklık ,renk, karat ve kesim. Berlaklık demek taşın içinde bulunan izler, Kusurlar. Her pırlantanın içerisinde biraz sarılık vardır. Bu sarılık ne kadar az ise o kadar iyidir. Karatı ne kadar fazla ise pırlanta o kadar değerlidir. Bunların içerisinde bana göre en önemli olan ise kesimdir. Kesim kişisel zevke göre değişir ama çok önemlidir.

Lazer Gravürle Pırlanta Üzerine Mesaj Yazıyoruz

Tasarımda Nelere Dikkat Ediyor?

Hem güncelliği koruyor hem de kendi koleksiyonları var. Uzakdoğu‘ da ucuz işçilikten dolayı herkes tasarıma yöneldi. Artık tasarım kazanıyor. Marka olmak için tasarıma yatırım yapmak gerekiyor. Bunu dışında in anlayışı var akıllı mücevher. Akıllı mücevher demek az altın gramı ile gösterişli ürün. Yani bir ürüne baktığınızda görünen kısımda fazla. Görünmeyen kısımda az pırlanta var. O görünmeyen kısma para yatırdığınız zaman gereksiz pahalı mücevher oluyor. in anlayışı ise gösteriş anlamında doldurmak ancak görünmeyen kısımlarına çok fazla yatırım yapmamak. Bir de Türkiye' de sadece bizim laboratuarlarımızda bulunan bir teknoloji var. Lazer gravür teknigi ile pırlantanın kemer kısmına istediginiz mesajları yazıyoruz. Yirmi santimden iki karata kadar her türlü mesaji yazıyoruz.

İnsanlar Bizim Yöntemimizle Evlilik Teklifinde Bile Bulunabiliyorlar

Bu dünyada yeni olan bir teknik ve ayrıcalığı ile Türkiyede' de. İnsanlar bu yöntemle evlilik teklifi bile ediyorlar sevdiklerine. Çok özel bir mesaj ve bu mesaji sadece sizin okuyabilmeniz bunu daha da özel bir hale getiriyor.