KUYUMTİME


 
Sertifika Şart!
 
“Tüketiciyi ikna etmesi için babadan kalma bilgiler yeterli değil. Uluslar arası bir belgeye sahip olmanız gerekir. İsterseniz dünyanın en iyi esnafı olun fark etmez”  Dünyanın en büyük ham elmas tedarikçisi De beers’in pazarlama kolu olan Diamond Trading Company’nin ( Pırlanta Bilgi Merkezi ) verilerine göre, Türkiye’de pırlanta pazarı 800 milyon dolardan 1 milyar dolara ulaştı. Dünyada pırlanta sektörü yüzde 3 büyürken Türkiye' de yüzde 25 büyüdü. Her 100 kişiden 18’ inin pırlantası var. Bu kadar değerli ve önemli bir taşı alırken satıcılara ne kadar güveniyoruz? Gemoloji eğitimi alarak, şirketini kurup bu konuda hem eğitim hem de sertifika veren IDL ( International Diamond Laboratory ) kurucusu Martin Metin ile pırlanta konuştuk.

Kuyum Time: Gemolog Olmaya Nasıl Karar Verdiniz?

Martin Metin: "Çevremde kuyumcu olan çok kişi vardı; ama profesyonel olmayı tercih ettim. Bir eğitim projemiz vardı bu vesileyle eğitimci olmaya karar verdim. Belçika’ ya gidip Gemoloji eğitimi aldım. Döndükten sonra da Marmara Üniversitesinde süs taşları üzerine öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladım. Şimdi ise Amerikan Laborutuarı bünyesinde sektöre eğitimler veriyorum. Genelde taş toptancıları ile çalışıyoruz. Özellikle Anadolu’dan gelen perakendecilerle çalışmaya başladık."

Bu İşin Profesyonelleşmesine Toptancıların Bakışı Nasıl?

Metin: "Piyasada insanlar bazen bu işin eğitimine karşı gelebiliyor. Biz nasıl olsa babadan oğla kalma bilgilerle bu işi zaten yapıyoruz diye düşünüyorlar ama sertifika başka bir şey. Tüketiciyi ikna etmesi için babadan kalma bilgiler yeterli değil. Uluslar arası bir belgeye sahip olmanız gerekir. İsterseniz dünyanın en iyi esnafı olun fark etmez. Onun için artık sertifikaya sıcak bakıyorlar. Bizimle birlikte bu işe olan bakış açıları değişmeye başladı."

Sertifikanın Özelliği Ne?

Metin: "Uluslar arası geçerliği var. Pırlanta özelliklerinin 4C kuralına göre sertifikada işlenmiş olması, aynı zamanda özel paket vakum sistemimizin olması. Başka taşlarla karışmıyor. Sertifika sayesinde güven artacak. Son müşterinin mağdur olmasını engelliyoruz. Pırlantayı yüksek renkte satanlar var. Bunun önüne geçeceğiz."
   
Pırlanta Alırken Tüketici Olarak Neye Dikkat Etmek Gerekiyor?
 
Metin: "Ya esnafa güvenmek zorundasınız ya da aldığınız ürünün markasına güvenmeniz gerekiyor. Nerden anlayabilirsiniz ki rengini, biçimini... Pratik bilgisi de yok bunun. Laboratuar ortamında o taşın incelenmesi gerekiyor. Alınan pırlanta senelerce bir yadigar olarak nesilden nesile çok özel bir değer taşıyor. Bu kadar pahalı ve değerli olan bir şeyin kesinlikle sertifikalanması şart. Bize öyle mücevherler geliyor ki üzerindeki taşlar çok kötü. Müşteri bunu öğrenince hayal kırıklığına uğruyor. Amerika bu işi 1950’de yapmış. Avrupa 1970’lerden beri sertifika işine girmişken biz daha emekleme aşamasındayız. Firmaların verdiği garanti belgesi geçerli değil. Türkiye’de pırlanta okulunu biz kurduk. Kalite anlamında en iyi olduğumuzu söyleyebilirim. Verdiğimiz dersler özel ders gibidir. Her hafta 2-3 kişiye laboratuar ortamında ders veriyoruz. Artık IDL sertifika biliniyor. Antalya da çok büyük bir müşterimiz bütün taşlarını sertifikalandırıyor. Diyor ki “Müşterilerim vakumunuza ve sunuma hayran. Hem sunum profesyonelleşti hem güven kazandı hem de satış hızlandı."
 
Türkiye’ye Gelen Taşlar Bizden Geçiyor

IDL olarak Darphaneden yetki belgesi aldık. Bu aldığımız yetki belgesi ile Türkiye’ye ithal edilen taşlar bizim ekspertimizden geçiyor. Kalitesine, kıratına vb. Özelliklerine bakarak onay veriyoruz ya da vermiyoruz. Taşın faturada belirtilen değerde olup olmadığına karar veriyoruz. Bu belge bizim hakem kuruluş olduğumuzu gösteren bir belge. Yakında İSO 9001 belgesi alacağız. Tüm çalışmalarımızı kalite belgesi altında tescilleyeceğiz.