MÜTAD                         
Martin Metin
IDL International Diamond Laboraty
 
Mücevher taşlarının doğru tanınabilmesi için en önemlisinin eğitim olduğuna inanıyorum. Eğitim başladı ama Türkiye’de çok daha önceden başlaması gerekiyordu. Bunun yanında eğitimin sonucunda da bir kitap oluşturulması, Bir arşivin tutulması gerekiyor. İstanbul bu kadar senelik kuyumcu kenti ama kuyumculukla ilgili tam olarak yeterli bir tane kitap çıkartmamışız. Türkiye altın ihracatında 2. Sıradayız diye övünüyor. Ama gelin bakın bir tane ciddi kaynak yok. Bu çok büyük eksiklik.

Bence birbirimizi rakip olarak görmek yerine birbirimize destek olursak daha iyi olur. Sektörün daha şeffaflaşabilmesi için, daha kurumsallaşması için tüm firmaların birbirine destek olması gerekiyor.

Şu ana kadar ne yazık ki Türkiye’de çok büyük bir kopyacılık var. Başkası ne yapıyorsa onu alıp yapma isteği haksız rekabeti doğuruyor. Bence kesinlikle firmalar birbirine destek olmalı. Bu sadece MÜTAD için değil, bizim laboratuarımız için de geçerli. Keşke biz tek yetkili kuruluş olsak, hakem olsak, objektif bir kuruluş olarak sertifika bassak ve bu haksız rekabeti kaldırabilsek.

Belirli zamanlarda toplantılar yapılmalı, sektörün dertleri ortaya çıkarılmalı, karşılıklı iletişim kurulması sayesinde çalışılmayacak müşteriler beyan edilerek bu tür müşterilerin kara listelere alınması gerekli. Dünyada var böyle uygulamalar ama Türkiye’de yok. Başta MÜTAD’ın sektörün problemlerini paylaşmak açısından bülten hazırlaması çok faydalı. Renkli taş için kitap çıkartmalı. Sertifikasız taş alımını minimuma indirmeli. Firmaların kendi adlarına verdikleri sertifikaların uluslar arası olarak geçersiz olduğunu hem kuyumculara hem de son tüketiciye anlatılması gerekiyor. En hassas nokta da bu zaten.