POSTA


 
Pırlantaya Kimlik Verilir...

Her kadının hayalidir değeri çok büyük minicik bir pırlantaya sahip olmak. Evlilik tekliflerinin vazgeçilmezi pırlantaların, günümüz şarkılarında bile boy göstermesi değerini kanıtlıyor adeta. Tüm kadınlar bir pırlantaya sahip olmak, bir pırlantayı satın almak ya da bir pırlanta satın aldırmak istiyor. Peki ama kendi küçük değeri büyük olan bu pırlantaların gerçek olduğundan nasıl emin olacağız?

Uluslararası Geçerliligi Var

IDL (International Diamond Labroratory) yani Uluslararası Pırlanta Laboratuvarı; pırlanta, yakut, safir, zümrüt gibi değerli taşlara uluslararası geçerli sertifika veriyor. Yurt dışında çok yaygın olan bu sistemin 'Türkiye temsilcisi ise Martin Metin. O bir gemolog. Yani degerli taş uzmanı. Gemolog olabilmek için önce Belçika’ da sonra Amerika’ da eğitim alıyor. IDL' in Türkiye' de bir yer açmak istediğini öğrenince hemen harekete geçiyor Martin Metin. Ve IDL’ in Türkiye franchising’ ini alıyor. Ve Türkiye de artık bir pırlanta laboratuvarına sahip oluyor. IDL' in hiçbir şekilde ya da satış kaygısı yok. Çünkü taş satışı yapmıyorlar. IDL’ de çalışan gemologlar onlara gelen taşları değerlendiriyorlar. Taşın cinsini, rengini karatını belirleyip sertifika veriyorlar. Bir anlamda pırlantaya bir kimlik, hayat kazandırıyorlar. Böylece normalde sadece bir taş olarak bakılan pırlantaya sertifikasıyla birlikte sahip oluyor ve onun özelliklerini de öğrenmiş oluyorsunuz. Ve tabi garanti kartına da. Bir özelligi daha var IDL’ in. Darphane’ den ayar evi yetki belgesi olduğu için' Türiye' ye ithal edilen bütün taşlar IDL' den geçiyor.

Pırlantayı Sertifikasıyla Alın

Sadece firmalara yönelik eğitim veren IDL’ e gelen kuyumcular birer pırlanta eksperi oluyorlar. Hem 4’ c den (Pırlantanın kalitesini belirleyen 4C standartları, pırlantanın fiyatına ulaşmak için kullanılıyor) anlıyor hem de pırlantayı sahtelerinden ayırabilecek, elmasla ilgili müşteriden gelebilecek detaylı sorulara cevap verebilecek donanıma sahip oluyorlar. Ve IDL diplomaları alıyorlar. Müşterinin güvenini kazanmak için firmaların uluslararası geçerli sertifikaya sahip olmaları gerektiğini söyleyen Martin Metin "Dünyada zaten bu uygulama geçerli. Bir taşa 4 bin- 5 bin dolar para veriyorlar. Herkes neye para verdiğini bilmeli. Sonuçta büyük bir para. lüks de. Bir otomobil alırken birçok belge alıyoruz. Pırlanta alırken neden almayalım? ’’ diyor.

Hayal Kırıklığı Yaşayanlar Var 

IDL şimdilik sadece firmalara egitim ve sertifika veriyor olsa da pek öyle kalacak gibi görünmüyor. Çünkü tüketiciden büyük bir talep görünüyor. Değerli taşını getirip sahte mi, değil mi diye kontrol ettiren ya da sertifika almak isteyen pek çok kişi soluğu IDL' de alıyor. Sonuçların kimi zaman sevindirici kimi zaman üzücü olduğunu söyleyen Martin Metin bir anısını şöyle anlatıyor; "Yaşlı bir teyze geldi bir gün. Aile yadiğarı bir pırlanta taşı varmış. Çok sıkıştığı, darda kaldığı zaman bozduracakmıs. Ona özel bir kutu yaptırmış ve yıllar yılı evin en gizli bölümünde saklamaş. Taşı bize getirdi, baktık. Değeri tam 150 YTL çıktı. Yaşlı teyze çok üzüldü tabi. Bırakın pırlantayı altını bile değerli degildi."

Herkes Pırlantasının Özelliğini Bilecek

Martin Metin’ e Gemologluk öyle çok bilinen bir meslek değil, buna nasıl karar verdiniz? diye soruyoruz. Cevabı "çevremde çok fazla kuyumcu vardı. Bu işi yapmak istiyordum. Ama esnaf olarak değil profesyonel olmak istiyordum. Değerli taş eğitimi almaya karar verdim. Önceleri 'Gemologum' dedığmde gülüyorlardı, dalga geçiyorlardı. Annem "Kimseye gemolog olduğunu söyleme kız vermezler" diyordu. Ama pırlanta artık çok büyük bir sektör haline geldi’’ oluyor. Bir dönem Marmara Üniversitesi’ nde  değerli taş üzerine eğitim de veren Martin Metin hedefinin pırlantalara sertifika numarası vermek olduğunu söylüyor ve bunu şöyle açıklıyor; Tüketici pırlantayı satın aldığında onun özelliklerini ve detaylarını bilecek. Bir kartın içinde olan pırlantaya sertifikasıyla birlikte sahip olucak. Yurt dışında bu uygulama geçerli. İnşallah Türkiye' de de olucak.’’