POSTA


 
Pırlantaya kimlik verilir...
Her kadının hayalidir degeri çok büyük ’minicik’ bir pırlantaya sahip olmak. Evlilik tekliflerini vazgeçilmezi pırlantaların , günümüz şarkılarında bile boy göstermesi degerini kanıtlıyor adeta. Tüm kadınlar bir pırlantaya sahip olmak, bir pırlantaya satın almak ya da bir pırlanta satın aldırmak istiyor.Peki ama kendi küçük degeri büyük olan bu pırlantaların gerçek oldugundan nasıl emin olacagız?
Uluslararası  geçerliligi var
IDL.(International Diamond Labroratory) yani Uluslararası Pırlanta Laboratuvarı; pırlanta, yakut, safir, zümrüt gibi degerli taşlara uluslararası geçerli sertifika veriyor. Yurt dışında çok yaygın olan bu sistemin ‘Türkiye temsilcisi ise Martin Metin .O bir gemolog.Yani degerli taş uzmanı. Gemolog olabilmek için once Belçika’da sonra Amerika’da egitim alıyor.ID’in Türkiye‘de bir yer açmak istedigini ögrenince hemen harekete geçiyor Martin Metin. Ve IDL’in Türkiye franchising’ini alıyor. Ve ‘Türkiye de artık bir pırlanta laboratuvarına sahip oluyor. IDL’in hiçbir şekilde ka ya da satış kaygısı yok. Çünkü taş satışı yapmıyorlar.IDL’de çalışan gemologlar onlara  gelen taşları degerlendiriyorlar.Taşın cinsini,rengini karatını belirleyip sertifika veriyorlar.Bir anlamda pırlantaya bir kimlik, hayat kazandırıyorlar.Böylece normalde sadece bir taş olarak bakılan pırlantaya sertifikasıyla birlikte sahip oluyor ve onun özelliklerini de ögrenmiş oluyorsunuz. Ve tabii garanti kartına da. Bir özelligi daha var IDL’in.Darphane’den ayar evi yetki belgesi oldugu için ‘Türiye ‘ye ithal edilen bütün taşlar IDL’den geçiyor.
Pırlantayı sertifikasıyla alın
Sadece firmalara yönelik egitim veren IDL’e gelen kuyumcular birer pırlanta eksperi oluyorlar. Hem 4’c den (Pırlantanın kalitesini belirleyen 4C standartları, pırlantanın fiyatına ulaşmak için kullanılıyor) anlıyor hem de pırlantayı sahtelerinden ayırabilecek ,elmasla ilgili müşteriden gelebilecek detaylı sorulara cevap verebilecek donanıma sahip oluyorlar. Ve IDL diplomaları alıyorlar.Müşterinin güvenini kazanmak için firmaların uluslararası geçerli sertifikaya sahip olmaları gerektigini söyleyen Martin Metin ‘’Dünyada zaten bu uygulama geçerli.Bir taşa 4 bin- 5 bin dolar para veriyorlar.Herkes neye para verdigini bilmeli.Sonuçta büyük bir para. lüks de. Bir otomobil alırken birçok belge alıyoruz. Pırlanta alırken neden almayalım? ’’ diyor.
Hayal kırıklıgı yaşayanlar var
IDL şimdilik sadece firmalara egitim ve sertifika veriyor olsa da pek öyle kalacak gibi görünmüyor. Çünkü tüketiciden büyük bir talep görünüyor. Degerli taşını getirip sahte mi, degil mi diye kontrol ettiren ya da sertifika almak isteyen pek çok kişi solugu IDL de alıyor. Sonuçların kimi zaman sevindirici kimi zaman üzücü oldugunu söyleyen Martin Metin bir anısını şöyle anlatıyor; Yaşlı bir teyze geldi bir gün. Aile yadigarı bir pırlanta taşı varmıs. Çok sıkıştıgı, darda kaldıgı zaman bozduracakmıs. Ona özel bir kutu yaptırmış ve yıllar yılı evin en gizli bölümünde saklamaş. Taşı bize getirdi, baktık.Degeri tam 150 YTL çıktı. Yaşlı teyze çok üzüldü tabii. Bırakın pırlantayı altını bile degerli degildi.
Herkes pırlantasının özelligini bilecek
Martin Metin’ e Gemologluk öyle çok bilinen bir meslek degil, buna nasıl karar verdiniz? Diye soruyoruz. Cevabı Çevremde çok fazla kuyumcu vardı. Bu işi yapmak istiyordum. Ama esnaf olarak degil profesyonel olmak istiyordum. Degerli taş egitimi almaya karar verdi. Önceleri ‘Gemologum’ dedıimde gülüyorlardı, dalga geçiyorlardı.Annem ‘Kimseye gemolog oldugunu söyleme kız vermezler’ diyordu. Ama pırlanta artık çok büyük bir sektör haline geldi’’ oluyor. Bir dönem Marmara Üniversitesi’ nde  degerli taş üzerine egitim de veren Martin Metin hedefinin pırlantalara sertifika numarası vermek oldugunu öylüyor ve bunu şöyle açıklıyor; Tüketici pırlantayı satın aldıgında onun özelliklerini ve detaylarını bilecek. Bir kartın içinde olan pırlantaya sertifikasıyla birlikte sahip olucak. Yurt dışında bu uygulama geçerli. İnşallah Türkiye ‘de de olucak.’’