Renkli Elmaslar

Elmas doğada her zaman renksiz bulunmaz. Karbon atomlarının arasına farklı atomların girmesi ya da kristal kafeste oluşan deformasyonlar sonucu elmas çeşitli renklerde karşımıza çıkabilir.
 
Renkli elmaslar doğada çok nadir bulunduğu için özellikle 1,00 ct. üstü boylarda fiyatlar renksize kıyasla daha pahalıdır. Ayrıca çeşitli laboratuvarlar tarafından lazer yöntemi, radyoaktif ya da elektromanyetik yöntemlerle elmasın rengi değiştirilebilmektedir. Bu tip elmaslara ‘treated’ ( iyileştirilmiş) elmas denir.

Fiyat değerine göre sıralanmış renkli elmasın genel özellikleri şöyledir;

1) Kırmızı, yoğun pembe ve yoğun yeşil elmaslar

En pahalı elmaslar bu renktedir. Çünkü bu renkler doğada çok nadir bulunur. Her sene bu renk elmaslardan en fazla 10 adet çıkarılmaktadır. Zamanımızda elmaslar radyoaktif ışıma yöntemiyle yeşile çevrilmektedir. Bu tip elmasların doğal renkli olup olmadığını tespit etmek çok zordur.
 
2) Morumsu kırmızı, mavimsi yeşil ve yeşilimsi mavi elmaslar

Bu renkteki elmaslar da yukarıdakiler kadar nadir olduğu halde fiyat değerleri biraz daha aşağıdadır. Bunun sebebi çift renkli olmalarıdır. Renkli elmaslarda tek rengin yoğun olması daha makbul olduğu için iki renk tonunun görülebildiği elmaslar daha ucuzdur.
 
3) Pembe ve mavi elmaslar

Mavi elmaslar pembeye göre daha nadir bulunduğu halde fiyatları birbirine eşittir. Pembe elmaslar genelde Avustralya’da bulunan Argyle madeninden çıkarılır. En büyük boylu pembeler daha öncesinde Brezilya’dan çıkarılıyordu.
 
 
 
4) Turuncu elmaslar

Genelde kahverengi ile karışık bulunan turuncu renkli elmasların nadirleri tam portakal rengine eşit olanıdır. Bu renkte bulunanlar çok nadir ve değerlidir.
 
5) Sarı elmaslar

Sarı elmaslar daha önceki elmas renklerine göre daha az nadir bulunmaktadır. Ancak zamanımızda çok fazla talep görmektedir. Özellikle beyaz altın üzerindeki parlaklığı tüketicinin ilgisini çekmektedir. GIA renkli sınıflandırmasına göre en değerli olan parlak yoğun sarı elmaslar çok nadir bulunur.
 
6) Kahverengi elmaslar

Şampanya olarak tanıtılan kahverengi elmaslar birçok tonda karşımıza çıkmaktadır. Fiyatları pazar talepleri doğrultusunda değişmektedir. Özellikle sarıya kaçan Konyak renkli olanları daha değerlidir. Parlaklık en önemli fiyat kriteridir.