Elmas Neden Değerlidir?

Elmas parlaktır.  Dünyanın en ışıltılı taşlarından biri olan elmas, içine giren ışığı yavaşlatarak üzerinde birçok ışık oyunu görmemizi sağlar.
 
Hem yüzeyindeki yansımalar ( lostra ), hem içine giren ışığı yavaşlatarak kırması ( refraksiyon ), hem de içine giren ışığı dışarı yansıtırken renk tayfına bölmesi ( dispersiyon ) özellikleri ile elmas, tam anlamıyla bir ışık şöleni yaratır. Bundan dolayı en kuvvetsiz ışık kaynaklarında bile yüksek derecede parıldar.
Mum ışığında ya da loş ışıkta pırlantanızı yavaşça hareket ettirin. Üzerindeki ışık oyunlarına tanık olacaksınız.

 
 
Önemli Not:  Elmasın refraktif indisi 2,42’dir. Diğer minerallere göre gayet yüksek olan bu oran elmasın parlaklığının asıl sebebidir. Yakut: 1.77, Safir 1.77, Zümrüt 1.56’ dır.
 
 
Elmas dayanıklıdır. Mohs ölçeğine göre sertliği 10 olan elmas, en sert mineraldir. Elması hiçbir aletle ya da taşla çizemezsiniz. Ne camla, ne bıçakla, ne de dişinizle. Bilakis elmas yakutu, camı ve safiri rahatlıkla çizer. Elması ancak başka bir elmas çizebilir. Yakut: 9, Safir:9, Zümrüt: 7,5.
 
Elmas saftır. Doğanın parmak izleri diye nitelendirilen kapanımları ( inklüzyon ) içinde en az barındıran minerallerden biri elmastır. Zümrüt, safir veya yakut gibi taşlarda bu kapanımlar çoklukla gözlemlenir. Ancak elmas bunları daha az barındırarak diğer taşlara göre en şeffaf taş olur. Şeffaflık ve safiyetin sembolü olan elmas kendin gibi olmanın, sırsız, açık olmanın da sembolü olarak güven, kalite gibi değerlerle ilişkilendirilmiştir. Pırlanta gibi insan dediğimizde, aslında o kişinin şeffaflığına, göründüğü gibi olmasına atıfta bulunuyoruz.

 
Elmas nadirdir. Bir karat ağırlığındaki bir elmas için ortalama 250 ton toprağın elenmesi gerekir. Madenciliği ciddi sabır gerektiren bu değerli taşın çıkarılması hem finansal güç, hem de teknolojik birikim gerektirir. Ayrıca iyi kesilmiş elması - pırlantayı - bulmak da oldukça güçtür.