Pırlantanın Bölümleri

Pırlantanın Bölümleri Ne işe Yarar?
 
Taç, kemer ve külah. Crown, girdle, pavilion.
 
Pırlantayı anlatırken üç bölümden oluştuğunu sıklıkla vurgularız. Bunlar taç, kemer ve külah bölümleridir. Bu bölümlerin ne işe yaradığını bilmek, pırlantanın kesim mantığını daha iyi kavramamızı sağlar.
 
Öncelikle tabla faseti ile başlamak istiyorum. Tabla faseti ışığın dış yansımasını ( lustrum ) sağlayarak, pırlantanın üzerinde parlaklık görmemizi sağlar. Tabla bölümünün bulunduğu taç bölümü ışığın renk tayfına bölünmesini sağlayarak pırlantanın üzerinde ateş ( fire ) görmemizi sağlar. Alacalı bulacalı, renk cümbüşünün sebebi pırlantanın taç bölümüdür.
 
Külah bölümü ise taç kısmından taşın içine yansıyan ışığın taçtan geri yansımasını sağlar. Külah, ışığın yansımasını sağlayarak pırlantanın parlaklık özelliğini destekler.
 
Kemer bölümü ise konumu itibariyle pırlantanın yüzüğe mıhlanırken sağlam durabilmesini sağlar. Kemer sayesinde pırlanta yüzüklere mıhlanır.
 
Unutmamak gerekir ki doğru açılarla kesilmiş pırlanta güzeldir. Ve bu güzellik ancak uluslararası sertifika sayesinde anlaşılabilir.
 
 
İçerikte kullanılan terimler: Refraction, reflection, lustre, dispersion.
Kırılım, yansıma, lostra, dispersiyon.


 
Bu makalede cevaplandırılan sorular :
 
Pırlantanın bölümleri nelerdir ?, Pırlantanın bölümleri ne işe yarar?, Pırlanta kaç bölümden oluşur ?