Türkiye'de Elmas Çıkar Mı?

Pırlanta eğitimlerinde her zaman karşılaştığımız sorulardan birini paylaşmak istiyoruz bugün: Ülkemizde elmas çıkar mı?Az buz değil, on binlerce insanın bir ümitle definecilik yaptığı bir ülkede, internet forumlarında çok tartışılan bir konudur kendileri, ülkemizde elmas çıkarılan yerler nerelerdir? 
 
 
Pırlanta Temel Eğitimi
 
Öncelikle şunu belirteyim ki, Türkiye'de elmas çıkarılan yerleri bilen, tabiki söylemez. Ancak resmi kayıtlara göre Güney Afrika, kıyı şeridindeki Kuzey Afrika ülkeleri, Rusya, Kanada, Avustralya, Botswana en çok elmas çıkarılan yerler. Coğrafik olarak bu yerler arasındaki ortak özellik, milyonlarca yıl önce kıtaların birleşikken, sonrasında depremler ve patlamalar sonucu kıtaların birbirinden ayrıldığı yerler boyunca bulunmaları.
 
 
Örnekle belirtecek olursam, Kuzey Afrika'nın batısıyla, Güney Amerika'nın doğusu milyarlarca yıl önce birleşikmiş. Hatta bunun ismi, Pangaea. Sonrasında çeşitli yer hareketleri ile kıtaların birbirinden ayrıldığı ve araya okyanusların girdiği noktalarda elmas çıkarılır. Bunun bir tesadüf mü yoksa bilimsel bir gerçeklik mi olduğunu bilmiyoruz, öyle ki Hindistan bu özelliğe uymadığı halde, milattan önce orada elmas çıkarılıyordu.
 

Velhasıl,şu ana kadar Türkiye'de elmas çıkarıldığına dair elimizde resmi bir kayıt yok.

IDL İstanbul