Bloglar

4C

4C herhangi bir pırlantayı tanımlamak belirlemek için kullanılan evrensel bir yöntemdir ve derecelendirmede kullanılan dört ana faktörün İngilizce baş harflerindeki “C”leri ifade eder.

Carat (Karat)
Color (Renk)
Clarity (Berraklık)
Cut (Kesim)

Karat (Carat)

Bir pırlantanın ağırlığı karat birimiyle ölçülür. Bir karat 0.2 grama eşittir. IDL pırlantaların ağırlığını ölçmek için yüksek hassasiyetli elektronik tartılar kullanır.

Renk (Colour)

Bir pırlantanın rengi 6500K yayılımlı ışık altında kılavuz taşlarla kıyaslanarak belirlenir renksizden hafif sarıya (D’den Z’ye) uzanan bir aralıktadır. Bazı pırlantalar UV ışığa tepki verdikleri için floresanlık için de bir derecelendirme ölçeği vardır ve bu değer sıfır, hafif, orta ve yüksek olarak belirlenir.

Berraklık (Clarity)

Tüm pırlantalar gelişim tarihlerinden izler taşır, ki bu izler değerli taş sınıfındaki pırlantalar içindeki küçük kalıntılardır. Berraklık ölçeği, 10x büyüteçle incelendiğinde bu izlerin sayısını, büyüklüğünü ve yerini yansıtır. Çıplak gözle görülebilen hiçbir iz içermeyen pırlantalar mükemmel kalitededir. En iyi ve en az rastlanan berraklık seviyesine Büyüteçle Temiz denir ve bu seviye 10x büyüteçle incelendiğinde pırlantada görülebilen hiçbir iz olmadığı anlamına gelir.

Cut (Kesim)

Kesim derecesi, bir pırlantanın ışıkla etkileşiminin değerlendirmesidir. İyi kesilmemiş bir pırlanta ışıkla gerektiği gibi bir etkileşimde bulunmaz. Kusursuz bir kesim daha çok ışıltı, parlaklık ve canlılık anlamına gelir. Bir pırlantanın kesimi üç derecede incelenir: Orantı, Cila ve Simetri. Bu derecelerin her biri dört parametre ile değerlendirilir: Mükemmel, Çok İyi, İyi ve Uygun.

Back to list

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir